MiPBP Kartuzy
Pragnienie
Dziś jest 25.07.2024
W dniu 16 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem uczestnicy dyskutowali o książce „PragnienieRicharda Flanagana, australijskiego pisarza, historyka i filmowca, który w 2014 roku otrzymał prestiżową nagrodę Man Booker Prize za powieść „Ścieżki północy”.
 
Akcja powieści rozgrywa się w połowie XIX w. i składa się z dwóch historii opartych na faktach. Pierwsza opowiada o aborygeńskiej dziewczynie, Mathinie oraz jej opiekunach - brytyjskim oficerze i podróżniku Johnie Franklinie i jego żonie lady Jane. W drugiej historii poznajemy angielskiego pisarza Charlesa Dickensa.
 
Lektura przybliża nam dużo szczegółów z życia bohaterów oraz ich pragnienia, które przybierają różną formę od miłości do przemocy i dominacji.
 
Zdaniem uczestników spotkania książka nie jest łatwa do czytania. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością i przyszłością. W trakcie spotkania pojawiły się pytania o to, czy biały człowiek ma prawo decydować o losie skolonizowanych ziem.
 
 
Partnerzy Biblioteki