MiPBP Kartuzy
Lotem gęsi
Dziś jest 20.04.2024

  Lotem gęsi

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach, odbyło się 19 marca w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział 7 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Lotem gęsi” autorstwa polskiego dziennikarza, pisarza, eseisty i podróżnika Mariusza Wilka. Autor od dwudziestu lat mieszka na północy Rosji, którą uczynił tematem swojej twórczości. W 2006 roku został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Lotem gęsi” to trzecia część „Dziennika Północnego”, po „Domu nad Oniego” i „Tropami rena”.Autor podzielił książkę na trzy opowieści. W pierwszej poznajemy miasto w którym mieszka- Pietrozawodsk, położone nad jeziorem Onieżskim w Rosji. Następnie odwiedzamy odległą krainę Kanady- Labrador. W ostatniej, zawartej w tomie opowieści, jesteśmy znowu w Rosji, w drewnianym domu autora, bez bieżącej wody, z żoną Nataszą i trzyletnią córką Martuszą.

Wilk podróżując po świecie wybiera miejsca odludne o zawikłanej i niejasnej historii. Badając je, odkrywa losy mieszkańców żyjących w zgodzie z przyrodą i naturą. Wspomina nie tylko najważniejsze wydarzenia i osoby związane z danym miejscem, ale opowiada również o konsekwencjach i skutkach jakie mają podejmowane decyzje dla danego miejsca i ich mieszkańców.

Czytelniczki stwierdziły, że książka jest ciekawa, ale trochę męcząca. Niektórym paniom nie podobał się sposób operowania językiem. Drażnił specyficzny, mentorski styl pisania, w którym autor przeplata słowa rosyjskie, staropolskie i tworzy własne neologizmy. Klubowiczkom podobały się niezwykłe myśli pisarza: „Wiecie, czym się różni wojażer od włóczęgi? Ano tym, że drogi wojażera zawsze wiodą do jakiegoś celu (…) Natomiast dla włóczęgi sama Droga jest celem. Włóczęga bowiem jest stanem ducha, a nie czynnością - profesją lub hobby- jak wojażowanie”.

Partnerzy Biblioteki