MiPBP Kartuzy
Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa
Dziś jest 25.07.2024

 Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbyło się 19 lutego w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział 13 osób.
Tematem dyskusji była książka pt. „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”, popularnego współczesnego japońskiego pisarza, eseisty i tłumacza literatury amerykańskiej. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie. Wydano je m.in. na Tajwanie, w Chinach, Rosji Korei.
Akcja powieści rozgrywa się w Japonii oraz Finlandii. Głównym bohaterem książki jest Tsukuru Tazaki, trzydziestosześcioletni kawaler, mieszkający w Tokio i pracujący tam jako projektant dworców kolejowych. W czasach licealnych miał czworo serdecznych przyjaciół, którzy na drugim roku studiów nagle zerwali z nim wszelkie kontakty, nie podając żadnej przyczyny. Tsukuru bardzo to przeżywa. Dopiero wiele lat później za namową swojej dziewczyny Sary postanawia odnaleźć dawnych przyjaciół i dowiedzieć się prawdy.
Według klubowiczy książkę czyta się dobrze, jednak zdania czytelników co do lektury są podzielone. Niektórym bardzo odpowiada styl pisania Murakamiego, który jest oszczędny, trochę poetycki, ale łatwy w odbiorze. Stwierdzono również, że autor dobrze opisuje zwykłych ludzi i ich codzienne życie. Można również dużo dowiedzieć się o kulturze i zwyczajach Japonii. Wielbicielom prozy Murakamiego spodobały się piękne myśli i przemyślenia, które pisarz przytacza w książce. Np. "W życiu są rzeczy zbyt skomplikowane, by je wyjaśnić w jakimkolwiek języku".

 

Partnerzy Biblioteki