W dniu 29 lipca br., po czteromiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem dyskutowano o książce „Pożoga” Marii Kossak - Szczuckiej, polskiej powieściopisarki, współzałożycielki tajnych organizacji w okupowanej Polsce, odznaczonej pośmiertnie medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Orderem Orła Białego.
Fabuła książki oparta jest na wspomnieniach autorki z burzliwych wydarzeń na Kresach w latach 1917-1919. Pisarka opisuje zagładę świata polskiego ziemiaństwa kresowego na Wołyniu. Dramat, który opisuje Zofia Kossak-Szczucka, jest niewyobrażalny. Bolszewik staje się władcą i panem , pokazując chłopom, że wszystko, co cudze należy do nich. Podburzanie ludu przeciw ziemiaństwu i szlachcie doprowadziło do zbrodni i rzezi niewinnych ludzi. Pisarka dostrzega upadek wszelkich wartości społecznych, moralnych i rodzinnych, sugestywnie oddaje strach i niepewność towarzyszące jej rodzinie i sąsiadom.
Uczestnicy spotkania stwierdzili, że książkę czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Autorka pisze barwnym, literackim językiem, właściwym dla tamtego okresu. Z „Pożogi” można się wiele dowiedzieć, zrozumieć jak funkcjonowało polskie ziemiaństwo, poznać punkt widzenia chłopów ukraińskich, Rusinów i innych nacji. Książka warta przeczytania.