MiPBP Kartuzy
Ziemia kłamstw
Dziś jest 07.07.2022

 "Ziemia kłamstw" Anne B. Ragde

Dyskusyjny Klub Książki spotkał się po raz kolejny w środę 17 kwietnia br. w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 9 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Ziemia kłamstw” Anne B. Ragde.
Ragde to była nauczycielka akademicka zajmująca się zagadnieniami z zakresu komunikacji masowej. Jest jedną z najbardziej znanych współczesnych pisarek norweskich. Jej twórczość cieszy się uznaniem zarówno czytelników, jak i krytyków.
„Ziemia kłamstw” to mroczna historia rodziny Neshov, której członkowie spotykają się po wielu latach przy łożu umierającej matki. Odżywają latami skrywane dramaty i sekrety. Trzej bracia: Erlend- dekorator wystaw, Margido- właściciel zakładu pogrzebowego, oraz Tor- hodowca świń nie utrzymują ze sobą kontaktów, każdy z nich żyje własnym życiem. Tor jako jedyny z braci ma nieślubną córkę Torunn, którą spotkał tylko raz w życiu. Ich wzajemne relacje są skomplikowane, przesiąknięte nienawiścią i brakiem zrozumienia.
Anne B. Ragde stworzyła w powieści wspaniałe tło skandynawskiej przyrody i klimatu, obraz małych, tętniących życiem, miast i miasteczek Norwegii i Danii. Doskonale ukazała portrety psychologiczne bohaterów.
Książka dostarczyła czytelniczkom wiele emocji. Paniom podobał się specyficzny surowy klimat skandynawski, szczegółowe opisy pięknej przyrody, prosty i zrozumiały język, dzięki któremu książkę czytało się bardzo płynnie.