MiPBP Kartuzy
Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek
Dziś jest 07.07.2022

W środę 23 stycznia 2013 roku uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy MiP BP im. J. Żurakowskiego w Kartuzach, rozmawiali o książce pt.: „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek” autorstwa Ann Shaffer i Annie Barrows, prywatnie ciocia i siostrzenica. Niestety nie opublikują już razem żadnej książki. Mary Ann Shaffer zmarła w lutym 2008 roku.

Powieść jest napisana w formie listów, które mają różnych adresatów i nadawców. Główna bohaterka, pisarka - Juliet Ashton po wydaniu książki w czasie wojny, poszukuje inspiracji do kolejnej powieści. Pewnego dnia otrzymuje list od nieznajomego z wyspy Guernsey, który kupił należącą do niej kiedyś książkę. W liście pisze również o działającym na wyspie, Stowarzyszeniu Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek - organizacji, która powstała w czasie II wojny światowej na jednej z Wysp Normandzkich. Stowarzyszenie poprzez czytanie książek pomagało ludziom przetrwać okrucieństwo wojny, strach przed śmiercią, lęk o najbliższych. Juliet dzięki listom poznaje członków Stowarzyszenia, nawiązuje z nimi przyjaźń, znajduje pomysł na książkę i miłość swojego życia.
Czytelniczki jednogłośnie stwierdziły, że książkę czyta się świetnie. To ciepła, zabawna i urocza powieść. W książce znajdziemy dużo radości i optymizmu, gdzie miłość do literatury odkrywają w sobie zwykli, prości ludzie z różnym życiowym doświadczeniem. Czytanie książek i dyskusje o nich stały się dla nich nie tylko sposobem na przetrwanie wojennej zawieruchy, ale przede wszystkim receptą na życie.