MiPBP Kartuzy
Dom tęsknot
Dziś jest 22.05.2024

Dom tęsknot

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w nowej siedzibie Biblioteki Publicznej w Kartuzach, czyli  w budynku dworca integracyjnego, odbyło się 12 grudnia br. Tym razem 8  uczestników dyskutowało o książce pt. „Dom tęsknot”  Piotra Adamczyka, polskiego pisarza i dziennikarza, laureata nagród za reportaże, dwukrotnie wyróżnionego, przez dolnośląskie środowisko dziennikarskie tytułem dziennikarza roku.

„Dom tęsknot” to druga powieść w dorobku pisarza. Akcja powieści rozgrywa się po wojnie we Wrocławiu.  Główny bohater Piotr dorasta na oczach czytelnika, ponieważ akcja trwa kilkadziesiąt lat. Autor ukazuje przemiany polityczne, jakie nastąpiły w naszym kraju. Interesującym wątkiem jest miłość Piotra i Laurki, którzy poznali się jako dzieci i mieszkają obok siebie.  Ich dojrzewaniu towarzyszy historia, przemiany społeczne i polityczne .

Tytułowym domem tęsknot  jest wrocławska kamienica. Jednak ważniejsze są tęsknoty bohaterów: za przeszłością, za miłością, bogactwem, ukochaną osobą..

Panie uczestniczące w spotkaniu stwierdziły, że  powieść czyta się powoli,  jest  doskonale skonstruowana kompozycyjnie i językowo, daje okazję do poznania różnych postaci i ich charakterów. Książka wciąga i działa na czytelnika głęboko emocjonalnie, przywołując wspomnienie minionych czasów i sytuacji. np.  otrzymywanie paczek  z Niemiec.

Partnerzy Biblioteki