MiPBP Kartuzy
„Obfite piersi, pełne biodra”
Dziś jest 22.05.2024

Obfite piersi, pełne biodra

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 12 grudnia 2012 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych MiP BP im J. Żurakowskiego w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 10 osób.
Tym razem tematem dyskusji była książka pt.: „Obfite piersi, pełne biodra”, chińskiego pisarza Mao Yana, tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Autor należy do grona najważniejszych pisarzy współczesnych Chin. Źródłem jego fascynacji i inspiracji jest od lat „chińska ziemia”, na której dorastał i gdzie nasiąkł absurdem polityki, przemocą oraz opowieściami, w których magia mieszała się z realizmem.
Powieść „Obfite piersi, pełne biodra” to obszerna epopeja obejmująca cały XX wiek. Narracja rozpoczyna się w 1938 roku i prowadzona jest aż do lat 90-tych XX wieku, aby w ostatniej części na zasadzie retrospekcji powrócić do 1900 r. Mao Yan przedstawia czytelnikom dramatyczne dzieje rodziny Shangguan, ukazując koleje ich losów na tle krwawych przemian historyczno- polityczno-społecznych Chin. W tym patriarchalnym społeczeństwie mężczyzn główną rolę odgrywają kobiety, które od wieków musiały być silne i nieugięte. „Obfite piersi, pełne biodra” to nie tylko ukłon w stronę kobiecego ciała i ponętnych krągłości, to również apoteoza macierzyństwa, kobiecego trudu i poświęcenia wobec słabości, nieudolności i prostactwa mężczyzn.
Książka okazała się powieścią kontrowersyjną i brutalną, która podzieliła opinie na jej temat wśród czytelniczek. Niektóre z pań wręcz zmuszały się do jej przeczytania, podając jako główny powód, sceny bardzo brutalne, drastyczne i ich zdaniem przerysowane. Jednak co należy przyznać autorowi to fakt, że jest bez wątpienia twórcą oryginalnym i wartym poznania. Sceny opisane są prostym, obrazowym językiem z domieszką ironii i czarnego humoru.
Partnerzy Biblioteki