MiPBP Kartuzy
Twórczość Franciszka Szczęsnego
Dziś jest 23.05.2022

Twórczość Franciszka Szczęsnego

W dniu 21 listopada br. w nowej siedzibie Biblioteki Publicznej w Kartuzach, która znajduje się w budynku Dworca Integracyjnego w Kartuzach, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem   7 uczestników dyskutowało o książkach  Franciszka Szczęsnego, polskiego pisarza urodzonego na Kaszubach. Autor  jest laureatem      trzech nagród literackich: Wydawnictw Iskry za „Na przekór” z 1982 roku, Miasta Gdańska za „Gryfowy szaniec” z 2003 roku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za „Kamienistą Drogę” z 2007 roku.

Na początku spotkania przedstawiono ciekawy życiorys pisarza, z którego dowiedzieliśmy się, o karierze wojskowej pisarza zakończonej w stopniu podpułkownika.

Klubowicze spróbowali wspólnie podsumować twórczość pisarza. Dyskutowano między innymi nad takimi powieściami jak: „Ostatni szaman Pomorzu”, „Kamienista droga”, „Gryfowy szaniec”, „Za mną same zgliszcza”. Stwierdzono, że książki Szczęsnego oprócz ciekawej i bogatej  fabuły zawierają barwne  opisy dawnych kultur, obyczajów i wierzeń takich jak, składanie ofiary z krwi, palenie ognisk, ścieranie się chrześcijaństwa z pogaństwem oraz leczenie ziołami. Autor bardzo ciekawie oddał realia tamtych czasów, troszcząc się o każdy szczegół swojej opowieści. Dzięki przejrzystemu językowi książki czyta się bardzo dobrze.