MiPBP Kartuzy
Szklanka na pająki
Dziś jest 03.03.2024

W dniu 17 października br. w nowej siedzibie Biblioteki Publicznej w Kartuzach, która znajduje się w budynku Dworca Integracyjnego w Kartuzach, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.  Tym razem ośmiu   uczestników dyskutowało o książce pt. „Szklanka na pająkiBarbary Piórkowskiej, polskiej pisarki, poetki, laureatki Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010 i współtwórczyni projektów pisarskich dla grup seniorów oraz edukacyjnych przedsięwzięć związanych z literaturą przeznaczonych dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Akcja powieści „Szklanka na pająki” rozgrywa się w Gdańsku w latach 80- tych, w czasach przemian politycznych. Główna bohaterka, malarka Aleksandra,  mieszka w tym samym bloku co Lech Wałęsa i chodzi z jego dziećmi do podstawówki, a najważniejsza w powieści jest dokonująca się w bohaterce wewnętrzna przemiana, odnajdywanie kobiecości i opis świata za pomocą kolorów.

Panie uczestniczące w spotkaniu stwierdziły, że autorka posiada specyficzny sposób patrzenia na świat, a opisywane historie nie zawsze są do końca zakończone. Język powieści jest bardzo literacki i czasami mało zrozumiały.

Uczestnicy DKK w Kartuzach

Partnerzy Biblioteki