MiPBP Kartuzy
Tańczące niedźwiedzie
Dziś jest 03.03.2024

Tańczące niedźwiedzie

W dniu 12 września br., w nowej siedzibie Biblioteki Publicznej w Kartuzach, która znajduje się w nowo wybudowanym budynku Dworca Integracyjnego w Kartuzach, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dziewięciu uczestników dyskutowało o książce pt. „Tańczące niedźwiedzieWitolda Szabłowskiego, polskiego dziennikarza i reportażysty, absolwenta Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, który w 2008 roku otrzymał nagrodę Melchiora za 2007 rok, w kategorii Inspiracja Roku, a w 2011 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji”.

„Tańczące niedźwiedzie” to reportaż o niedźwiedziach wychowywanych od małego przez ludzi i zmuszanych do wykonywania różnych sztuczek dla zarobku swoich właścicieli. Szabłowski przygląda się niedźwiedziom w Bułgarii, które uczą się wolności. Bycie wolnym, zarówno dla niedźwiedzi jak i dla ludzi nieprzyzwyczajonych do decydowania o sobie, staje się dużym problemem, przynoszącym jednocześnie ulgę i ból.

Na spotkaniu dyskutowaliśmy głównie na temat wolności, czym właściwie jest i jakie daje nam korzyści. Panie stwierdziły, że słowo wolność to pojęcie bardzo szerokie i wiąże się z pewnymi ograniczeniami i jednocześnie z odpowiedzialnością.

Ks. prof. Józef Tischner nazwał wolność ”nieszczęsnym darem”. Czy miał rację? Na to i inne pytanie odpowiemy sobie czytając przytoczoną książkę.

Partnerzy Biblioteki