MiPBP Kartuzy
"List miłosny pismem klinowym"
Dziś jest 25.07.2024

 List miłosny pismem klinowym

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w środę 17 października, w Wypożyczalni dla Dorosłych MiP BP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach.

W spotkaniu wzięło udział 7 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: ”List miłosny pismem klinowymTomasa Zmeskala - czeskiego pisarza i tłumacza, syna Czeszki i Kongijczyka. Laureata prestiżowej nagrody Josefa Skvoreckiego.
„List miłosny pismem klinowym” to jego debiutanckie dzieło. Jest opowieścią o ludziach, o miłości i wojnie, przemianach społeczno-politycznych rozgrywających się od końca pierwszej wojny światowej, aż po lata 90-te. Głównymi bohaterami powieści są Kwieta i Josef, kiedyś bardzo zakochani, następnie rozdzieleni przez pobyt Josefa w więzieniu i zdradę Kwiety. Po wielkiej miłości pozostał jedynie list, który napisał Josef pismem klinowym do swojej żony, a którego niestety nie zdążyła przeczytać.

„List miłosny…” jest ciekawą opowieścią o rodzinie borykającej się z różnymi ludzkimi problemami. To historia wielkiej, niespełnionej miłości, pełna życia, ale i pełna dramatów.

Klubowiczki stwierdziły, że książki nie czyta się zbyt łatwo bo treść nie jest ułożona chronologicznie, a opowiadane historie są przemieszane, co stanowi podczas czytania pewne trudności ze zrozumieniem tekstu. Nie podobały się również wplecione w tekst wizje cukiernika Svobody, które rozpraszają czytelnika i nasuwają pytanie w jakim celu pisarz je umieścił w książce. Panie uznały również postępowanie Kwiety za moralnie naganne.

Czytelniczki znalazły również pozytywne strony książki, takie jak dobre relacje dziadka z wnukiem Krzysztofem, którzy mimo różnicy pokoleń mieli ze sobą bardzo dobry kontakt. Uwagę pań zwróciła też postać kuzyna Jirzika , przybyłego do Pragi z Londynu, który podejmuje się trudnego zadania jakim jest rozszyfrowanie listu.
Partnerzy Biblioteki