MiPBP Kartuzy
Dygot
Dziś jest 03.03.2024

W dniu 11 kwietnia br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Dziewięcioro uczestników dyskutowało o książce pt. „DygotJakuba Małeckiego, utalentowanego młodego polskiego pisarza i tłumacza, autora licznych opowiadań i książek, z wykształcenia ekonomisty, mieszkającego i pracującego w Warszawie.

Dygot to saga rodzinna obejmująca losy trzech pokoleń rodzin Geldów i Łabendowiczów. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1938-2004 na polskiej wsi w Wielkopolsce i na Kujawach. W jednej z rodzin przychodzi na świat Wiktor. Chłopiec nie jest zwykłym dzieckiem, okazuje się albinosem. Rodzina i mieszkańcy nie potrafią zaakceptować odmieńca, widzą w nim uosobienie zła i winią go za wszystkie nieszczęścia , które spotyka miejscową ludność. W końcu sam Wiktor zaczyna wierzyć w wiszące nad nim fatum.

Tytułowa książka to opowieść o wsi, pełnej zabobonów, nietolerancji i nienawiści do odmienności.

Zdaniem uczestników spotkania książkę czyta się dobrze, język powieści jest przystępny, bogaty w treść. Małecki pisze prosto, krótko , przejrzyście i treściwie, a autentyczność przeplata się z fikcją.

Partnerzy Biblioteki