MiPBP Kartuzy
Warsztaty nr 3 - 21.03.18
Dziś jest 29.03.2024

Warsztaty nr 3 – Bankowość na co dzień


Dnia 21 marca br. odbyły się w MiP BP w Kartuzach warsztaty pt.: "Bankowość na co dzień", które są realizowane w ramach Klubu Integracji Społecznej.

Celem warsztatów było:
- nabycie umiejętności samodzielnego korzystania z Internetu w zakresie bankowości elektronicznej,

- uporządkowanie wiedzy o poszczególnych produktach bankowych, zakładaniu konta bankowego,
w tym e-konta, prawa klienta banku,

- zdobywanie umiejętności związanych z posługiwaniem się bankowością elektroniczną, dokonywaniem przelewów,

- zwiększenie zaradności życiowej poprzez samodzielne dokonywanie operacji bankowych
w Internecie,

- wykorzystanie bankowości elektronicznej w celu uzyskania oszczędności w budżecie domowym,

- zwiększanie szans na zatrudnienie poprzez nabycie umiejętności cyfrowych,

- zminimalizowanie wykluczenia cyfrowego.

Uczestnicy zajęć mieli okazję zapoznać się z podstawowymi pojęciami z zakresu bankowości i finansów np. debet, saldo, kapitalizacja odsetek, e-konto, przelewy, karty płatnicze. Podczas pacy w grupach, kursanci opracowali plusy i minusy korzystania z bankowości. Zajęcia były okazją do zapoznania się z obsługą przydatnych w życiu codziennym, finansowych wyszukiwarek produktów bankowych. Testowano poszczególne opcje narzędzi finansowych, analizowano najbardziej korzystne oferty banku przy założeniu możliwości własnego budżetu, sprawdzano zdolność kredytową oraz szukano najbardziej korzystnych form oszczędzania na lokatach bankowych. Omówiono także różnicę między kredytem a pożyczką i zasadami ich udzielania. Zaprezentowano także wyszukiwarki popularnych pożyczek „chwilówek”, gdzie zwrócono szczególną uwagę na stopę RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania wyrażona jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym doliczając prowizje, opłaty i koszty usług dodatkowych).

Kolejnym elementem zajęć, była wycieczka edukacyjna do Banku PKO BP w Kartuzach, który znajduje się w obszarze rewitalizowanym Centrum. Pracownicy banku przybliżyli uczestnikom warsztatów, system obsługi bankowej, zasady działania finansowych aplikacji mobilnych, a także odpowiedzieli na pytania z zakresu bankowości elektronicznej i użytkowania e-konta, kart płatniczych, dokonywania przelewów.

Podsumowaniem zajęć było samodzielne wyszukiwanie produktów bankowych za pomocą omawianych wyszukiwarek finansowych. Wypełniono także kartę pracy, polegającą na uzupełnieniu brakujących informacji w tekście biznesowym, należało także połączyć opisy kart z odpowiednim ich rodzajem, uporządkować rozsypankę słowną zawierającą pojęcia bankowe oraz wypełnić test jednokrotnego wyboru. Każdy uczestnik otrzymał ulotkę zawierającą niezbędne informacje na temat bezpieczeństwa przy dokonywaniu transakcji bankowych.

Na zakończenie zajęć, uczestnicy mieli okazję zobaczyć monety i banknoty z różnych stron świata np.: Islandii, Zimbabwe, polskie monety z lat powojennych, RPA, Rosji.

Partnerzy Biblioteki