MiPBP Kartuzy
Warsztaty nr 2 - 14.03.18
Dziś jest 25.04.2024

Warsztaty nr 2 – Internet – źródłem praktycznych informacji

Dnia 14 marca br. odbyły się w MiP BP w Kartuzach warsztaty pt.: "Internet – źródłem praktycznych informacji", które są realizowane w ramach Klubu Integracji Społecznej.

Celem warsztatów było:

- nabycie umiejętności samodzielnego  korzystania z Internetu,

- zwiększenie zaradności życiowej i rozwiązywanie problemów poprzez nabycie praktycznej umiejętności korzystania z użytkowych informacji,

- zapoznanie z regionalnymi portalami informacyjnymi, dodawanie bezpłatnych ogłoszeń, poszukiwanie mieszkania do wynajęcia, oferty pracy,

- zwiększanie szans na zatrudnienie poprzez nabycie umiejętności cyfrowych,

- wzrost poczucia wartości poprzez samodzielne wykonywanie operacji w Internecie,

- uzyskanie informacji na temat zagrożeń w sieci i metod pomocy,

- zminimalizowanie wykluczenia cyfrowego.

Uczestnicy zajęć, na bazie prezentacji multimedialnej, mieli okazję poznać  historię Internetu i rozwój nowych technologii . Zostały przedstawione zasady korzystania z popularnych przeglądarek  i wyszukiwarek internetowych oraz portali informacyjnych (Google, Mozilla Firefox, Onet, Wirtualna Polska).  Uczestnicy zajęć mieli okazję samodzielnie zapoznać się z poszczególnymi funkcjami, przetestować serwis Fly Radar, wyszukać przykładowe miejsce na Mapach Google oraz wykorzystać funkcję Steet View.

Kolejnym elementem zajęć było praktyczne i samodzielne wykorzystanie  narzędzi internetowych do poszukiwania informacji niezbędnych w codziennym życiu, w poszukiwaniu pracy np. wzory cv, listy motywacyjne, załatwianiu spraw urzędowych np. godziny pracy instytucji znajdujących się w obszarze Centrum, wyszukiwaniu umów transakcji kupna – sprzedaży, najmu mieszkania, wyszukiwania różnorodnych połączeń komunikacyjnych za pomocą portalu e-podróżnik, rozkłady jazdy PKM, linie lotnicze, wyszukiwanie informacji na temat ofert instytucji kultury i rezerwacji biletów.

Zaprezentowano również  regionalne portale informacyjne, które są źródłem aktualnych i niezbędnych informacji. Przetestowano zakładki związane z poszukiwaniem pracy, mieszkaniami do wynajęcia,  dodawaniem bezpłatnych ogłoszeń.

Kolejnym blokiem zajęciowym było zgrywanie informacji z sieci np. grafiki na pendrive.

Ostatnim elementem treningu były zajęcia dotyczące zagrożeń w sieci na przykładzie kreskówek edukacyjnych "Owce w sieci". Ten blok zajęciowy służył integracji grupy za pomocą gry ruchowej tworzącej sieć komputerową za pomocą kłębka wełny. Była okazja do dyskusji na temat zagrożeń w sieci i metod szukania pomocy (telefony zaufania 800 100 100, 116 111, policja). Przybliżono pojęcia takie jak: cyberstalking, grooming, trollowanie, phishing. Rozdano uczestnikom ulotki zawierające niezbędne informacje, dotyczące omawianego problemu.

Partnerzy Biblioteki