MiPBP Kartuzy
„Obok inny czas. O Mieście i Jakubie”
Dziś jest 27.09.2023

Obok inny czas. O Mieście i Jakubie

Pierwszy raz po wakacyjnej przerwie - w środę 5 września w Wypożyczalni dla Dorosłych MiP BP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu wzięło udział 7 osób. Tematem dyskusji była książka Ewy Andrzejewskiej pt.: „Obok inny czas. O Mieście i Jakubie”.
Autorka to emerytowana architekt, z pochodzenia gdańszczanka mieszkająca w Nowym Sączu. Omawiana na spotkaniu książka opisuje historię Żyda, który przeżył wojnę i holocaust i wraca do Polski po roku 1989. Główny bohater opowiada Ewie Andrzejewskiej o Nowym Sączu sprzed wojny, o ludziach, ulicach, sklepach, kamienicach, których już nie ma. Z opowieści wyłania się przedwojenne Miasto, w którym żyli Polacy i Żydzi a święta katolickie następowały po żydowskich i wspólnie rozwiązywano problemy.

Książka jest napisana w formie reportażu. Autorka odtwarza życie w mieście, z którego wymazano istnienie dużej społeczności żydowskiej. Paniom spodobały się szczegółowe opisy obrzędów i zwyczajów kultury żydowskiej. Czytelniczki stwierdziły, że nasza wiedza na ten temat nie jest zbyt duża, wręcz wyrywkowa i głównie opiera się na faktach związanych z martyrologią żydowską i holocaustem. Za jedyną wadę książki uznano brak słownika wyjaśniającego słowa żydowskie, co utrudnia pełny odbiór treści. Książka skłania do przemyśleń i na długo pozostaje w pamięci. Publikację polecamy wszystkim pragnącym poznać zawiłe losy Żydów i ich bogatą kulturę i tradycję.
Partnerzy Biblioteki