MiPBP Kartuzy
Wolne
Dziś jest 27.09.2023

Wolne

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyło się 17 stycznia w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział 8 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „WolneRemigiusza Grzeli, polskiego prozaika, poety i dramaturga.

„Wolne” to dwanaście rozmów z kobietami, które wybrały drogę do wolności. Wolność ma tutaj przeróżne znaczenia. Wśród rozmówczyń mamy Julię Hartwig, Henrykę Krzywonos, Hannę Krall, Krystynę Chiger, Agnieszkę Holland. Kobiety te pokazują, że warto walczyć o wolność w życiu, wolność słowa i ocalenie pamięci. Dialogi te, są miejscami bardzo intymne i zmuszają do refleksji.

Klubowiczkom najbardziej podobała się postać Wandy Wiłkomirskiej, która została odebrana jako osoba najbardziej szczera i otwarta w rozmowie z autorem. Jej życie było długie i pracowite, ale nie „usłane różami”.

Panie uważają, że autor dokonał wyboru kobiet całkiem przypadkowo. Portrety kobiet są bardzo zróżnicowane. Styl książki wciągający.

Partnerzy Biblioteki