MiPBP Kartuzy
„Oddział chorych na raka”
Dziś jest 22.05.2024

 „Oddział chorych na raka”.

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Wypożyczalni dla Dorosłych MiP BP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach spotkał się kolejny raz w środę, 25 kwietnia br. W spotkaniu wzięło udział 7 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „Oddział chorych na raka”, rosyjskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1970, Aleksandra Sołżenicyna.
Akcja powieści dzieje się w szpitalu na oddziale onkologii w Związku Radzieckim w latach pięćdziesiątych. Bohaterami są ludzie w różnym wieku, z różnych środowisk, o różnych poglądach, których łączy cierpienie w chorobie. Ludzie chorzy na raka nagle znajdują w sobie siłę żeby walczyć z własną słabością i cierpieniem.
Członkowie klubu zwrócili szczególną uwagę na dwie postacie skrajnie różne: Olega Kostogłotowa i Pawła Rusanowa. Paweł partyjniak, pracujący kiedyś w ministerstwie, gdzie pełnił wysoką funkcję, donosiciel, traktujący ludzi z pogardą i szukający wszędzie wrogów ludu. Oleg zaś zesłaniec, kochający Rosję i ludzi. Życie bohaterów książki skazane jest nie tylko na śmiertelną chorobę, ale i na walkę z systemem panującym w Rosji, skazującym ludzi na wieczne zesłanie. Mimo bardzo trudnych warunków personel szpitala dużo czasu poświęca chorym i jest im bardzo oddany.
Książkę czyta się bardzo dobrze również ze względu na prosty język, jakim jest napisana. Powieść bardzo podobała się klubowiczom, mimo trudnego i poruszającego tematu. Książka oparta jest również na prawdziwych przeżyciach autora, co jeszcze bardziej nadaje powieści realistycznego charakteru.

Partnerzy Biblioteki