MiPBP Kartuzy
Warsztaty edukacyjne - Sieciaki.pl
Dziś jest 04.05.2024

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach włączyła się po raz 6. w obchody Bezpiecznego Dnia Internetu 2017Razem zmieniamy internet na lepsze.

W ramach akcji Biblioteka zrealizowała warsztaty edukacyjne związane z zagrożeniami w sieci - „Sieciaki.pl”. Priorytetowym założeniem działań było propagowanie bezpiecznego korzystania z Internetu oraz uświadomienie młodym internautom, że jeśli wydarzy się coś złego w sieci to należy o tym mówić i szukać pomocy. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że nie mogą ufać osobom poznanym w sieci, spotykać się z nimi, podawać swoich danych osobowych oraz powinni zabezpieczyć swój komputer programem antywirusowym.

Zajęcia przygotowane zostały na bazie kreskówki „Sieciaki.pl”. Dzieci wcieliły się w dobre postacie z bajki - Sieciaki: Ajpi, Netkę, Sztuczną Inteligencję, Spociaka, Kompla oraz Netrobi. Każdy z bohaterów symbolizował konkretną czynność wykonywaną w Internecie.  Zadaniem młodych internautów było wręczenie osobie z klasy nalepki z danym narzędziem internetowym. Do wyboru były opcje: Facebook; Komunikatory; Instagram, Wyszukiwanie informacji, Gry, Inne. Wygrała osoba, która zgromadziła największą liczbę kolorowych karteczek. Zaproponowana zabawa ruchowa dostarczyła informacji, z czego najczęściej korzystają dzieci w danej grupie. Można było dzięki temu trafniej kierować dyskusją oraz przybliżyć zagrożenia, które najczęściej występują w danym obszarze. Najczęściej wygrywała postać Ajpi (Gry) oraz Kompel (Facebook), a poruszane zagrożenia to unikanie gier propagujących przemoc oraz nie publikowanie zdjęć i filmików, które mogłyby nas ośmieszyć i skrzywdzić inne osoby.

Kolejnym zadaniem uczestników warsztatów była praca w grupach. Dzieci musiały wspólnie odpowiedzieć na pytania: Co robią złe Sieciuchy w sieci? i  Czego należy unikać korzystając z Internetu? Przykładowe karty pracy zostały zamieszczone na stronie biblioteki.

Uzupełnieniem zajęć było rozszerzenie umiejętności językowych dzieci. Służyły do tego rozsypanki słowne, opisujące zagrożenia w sieci np. grooming, cyberstalking, phishing.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało słodki upominek. Opiekunowie grup otrzymali zaświadczenia o udziale w obchodach oraz materiały informacyjne mówiące o zagrożeniach w sieci w celu umieszczenia ich na gazetkach szkolnych oraz e-dzienniku. Wszystkie materiały opracowane na rzecz warsztatów posiadały loga organizatorów projektu.

W warsztatach wzięło udział ok. 200 młodych internautów z różnych środowisk lokalnych. Programem objęci zostali czytelnicy Biblioteki Gminnej w  Przodkowie, dzieci z klas IV-VI SP nr 2 w Kartuzach oraz dzieci z klasy IV-V SP w Prokowie.

Omawiane działania wpłynęły na większą integrację biblioteki z placówkami oświatowymi naszego powiatu. Pozwoliło to dotrzeć z informacją o zagrożeniach w sieci i metodach ich zwalczania do szerokiego grona nauczycieli, pedagogów oraz rodziców i przez to  zwiększyć poziom bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Zobacz Film z zajęć 
Karty pracy uczestników zajęć
Informacje dla rodziców

Partnerzy Biblioteki