MiPBP Kartuzy
Spotkanie z Danielem Odiją
Dziś jest 29.03.2024

 Daniel Odijaw Kartuzach

2 grudnia br. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach Daniela Odiję polskiego pisarza, dziennikarza, publicystę, laureata wielu nagród m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej za debiut roku 2001, a także Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W 2004 roku jego powieść Tartak znalazła się wśród finalistów nagrody Nike oraz została nominowana do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Przekłady jego książek ukazały się w Niemczech, Austrii, Francji i na Ukrainie. Wprowadzeniem do spotkania było przytoczenie krótkiej biografii pisarza.

Sam pisarz bardzo ciekawie opowiadał o sobie i początkach swojej twórczości. Przyznał, iż pierwsze utwory powstały w szkole średniej. Natomiast poważne pisanie rozpoczęło się w 1997 roku i związane było z ważnymi wydarzeniami w życiu autora - śmiercią ukochanej osoby i narodzinami dziecka autora. Jako prozaik zadebiutował w 2001, kiedy to Wydawnictwo Czarne opublikowało jego powieść pt.: „Ulica”. Bohaterami jego książek są bezrobotni, bezdomni, podupadli intelektualiści, robotnicy, ale także młodzi ludzie dopiero wkraczający w dorosłość. Zgromadzeni mieli oczywiście wiele pytań do autora np. : skąd czerpie pomysły na fabułę powieści - w odpowiedzi usłyszeliśmy, że tematów dostarcza pisarzowi samo życie, zasłyszane rozmowy, obserwacje zachowań spotykanych ludzi, opowieści przyjaciół. To prawdziwe życie ludzi najbardziej inspiruje pisarza, stąd tematyka jego twórczości jest często brutalna i niewiarygodna, ale oparta na autentycznych historiach . Dowiedzieliśmy się również, że niektóre z rzeczywistych osób zbyt utożsamiają się z wymyślonymi przez niego bohaterami i żądają od pisarza finansowej rekompensaty, zwłaszcza, jeśli są to postacie negatywne. Pisarz chętnie rozmawiał z czytelnikami o swoich książkach, czytał krótkie fragmenty np. „Niech to nie będzie sen”, „Ulica”, „Szklana huta”, „Tartak”. Na pytanie jak wygląda jego warsztat pisarski, dowiedzieliśmy się, że przede wszystkim stara się być systematyczny, kiedyś pisał wieczorem teraz rano, przy muzyce relaksacyjnej, na komputerze, w miejscu odizolowanym, najlepiej jeżeli ma cały dzień wolny. Autor przyznał, że pierwszym czytelnikiem i recenzentem jego książek jest żona, której pokazuje gotowe już dzieło.
Oprócz pisania książek, sporo czasu zajmują Odiji „Słuchowiska na żywo”, warsztaty dla dzieci i młodzieży, adaptacje mistrzów literatury np. „Bajki robotów” Stanisława Lema, przygotowywane wraz z kolegą - muzykiem.

Na pytanie kiedy będzie następna powieść autor odpowiedział, że cały czas myśli o pisaniu, chciałby, aby była to saga, której akcja dzieje się w czasach współczesnych.
Spotkanie należało do bardzo udanych. Autor okazał się osobą bardzo ciekawą, otwartą i bezpośrednią. Na zakończenie znalazł się także czas na autografy, wspólne zdjęcia i na indywidualne rozmowy z czytelnikami.
Partnerzy Biblioteki