MiPBP Kartuzy
"Córka Magdy” Catrin Collier
Dziś jest 22.05.2024
Dyskusyjny Klub Książki spotkał się po raz kolejny w środę 12 października br. w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 14 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „Córka MagdyCatrin Collier.

Collier urodziła się i wychowała w Pontypridd w Walii. Pracowała w Ameryce i Europie. Po powrocie do rodzinnego miasta rozpoczęła karierę pisarki. Dzięki swoim popularnym powieściom historycznym dla kobiet stała się najbardziej znaną walijską autorką.
„Córka Magdy” to historia Magdy Janek i jej córki Heleny. Po ukończeniu studiów Helena przyjeżdża do rodzinnego miasteczka Pontypridd w Walii, aby wziąć ślub z Nedem i zostać nauczycielką w szkole średniej. Nieoczekiwanie umiera jej matka Magda. Helena postanawia pochować matkę w Polsce, w ojczystej ziemi, do której matka bardzo tęskniła żyjąc na emigracji po wojnie i pragnie poznać swoją polską rodzinę. Po załatwieniu formalności wraz z Nedem i prochami swojej matki udaje się w podróż do Polski. Zatrzymuje się w rodzinnej wsi matki, gdzie odkrywa szokującą prawdę o sobie i swoim pochodzeniu. Wydarzenia te odmieniają całkowicie jej życie i dotychczasowe plany. Helena za wszelką cenę pragnie rozwikłać wszelkie tajemnice rodziny i zrozumieć kim naprawdę jest.

Książka wzbudziła dużo pozytywnych emocji, ale i dużo kontrowersji. Klubowicze stwierdzili, że autorka nie do końca opisała prawdziwy obraz Polski komunistycznej lat 60 –tych. Natomiast w przystępny sposób opisuje zachowania Polaków po tragicznych przeżyciach w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Partnerzy Biblioteki