MiPBP Kartuzy
Ani święci, ani anioły” Ivana Klimy
Dziś jest 22.05.2024

 Życie nie sielanka

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ubiegłą środę, 22 czerwca 2011 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 10 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Ani święci, ani aniołyIvana Klimy.

Autor jest jednym z najwybitniejszych czeskich pisarzy. Jego dzieła należą do najczęściej tłumaczonych, przede wszystkim w USA, Niemczech i krajach skandynawskich. Akcja powieści rozgrywa się w Pradze lat 90-tych. Główną bohaterką jest Krystyna, kobieta w średnim wieku wychowująca samotnie córkę, z którą ma problemy wychowawcze. Krystyna jest dobrym fachowcem w swoim zawodzie, ale coraz częściej czuje się zmęczona pracą i popada w depresję. Czytelniczki stwierdziły, że Krystyna miała problemy sama z sobą, a przez to nie mogła nawiązać dobrego kontaktu z córką. Nie stanowiła dla niej żadnego wzoru, który mogłaby jej przekazać. W wychowaniu stosowała zbyt mało dyscypliny, nie była konsekwentna i nie zaszczepiała żadnych norm moralnych i religijnych swojemu dziecku.

Uczestniczki spotkania zastanawiały się także nad faktem, jaki wpływ miało wychowanie Janki bez religii? Książkę czytało się dobrze, a przystępny język i żywa akcja zachęcają do przewracania kolejnych kartek.

Partnerzy Biblioteki