MiPBP Kartuzy
Obchody Bezpiecznego Dnia Internetu
Dziś jest 27.04.2024

Biblioteka Publiczna w Kartuzach już po raz 5. włączyła się w obchody Bezpiecznego Dnia Internetu. W tym roku głównym założeniem akcji było propagowanie zasad bezpiecznego korzystania  z Internetu, Facebook’a, a także  serwisu Youtube. Warsztaty przygotowano dla dzieci szkół podstawowych gminy Kartuzy. W projekcie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych w Kartuzach, a także dzieci spędzające ferie zimowe w Domu Pomocy Społecznej w Kartuzach oraz w naszej Bibliotece. Ogółem odbyło się 11 zajęć, w których uczestniczyło 211  osób.

Zajęcia „Owce w sieci” prowadzone były w formie warsztatowej i miały na celu zapoznanie najmłodszych internautów z wirtualnymi zagrożeniami oraz przedstawienie czterech zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i metod szukania pomocy w razie zaistniałych zagrożeń. Dzieci uważnie oglądały bajki „Owce w sieci”, a następnie dyskutowały na temat przesłania obejrzanej kreskówki. Wszystkie rozmowy były bardzo cenne i dostarczały wielu informacji o tym, co spotyka w sieci młody internauta. Dzieci doskonale operowały pojęciami związanymi z zagrożeniami w sieci. Wiedziały co to jest uzależnienie od komputera, kim jest pedofil, co oznacza rasizm, co powoduje wirus komputerowy. Posiadane słownictwo związane z komputerem i Internetem dodatkowo wzbogaciła zabawa w grupach pt. „Rozsypanka słowna”.  Dzieci rozpoznawały zagrożenie i układały  jego nazwę z rozsypanych literek. Ćwiczenie pozwoliło poznać współczesne słownictwo związane z cyberzagrożeniami np. trollowanie, grooming, phishing, cyberstalking. Zabawa,  obok rozwijania umiejętności słowotwórczych, wzmacniała współpracę i integrację w grupach. Kolejno uczestnicy zajęć brali udział w zabawie pt. „Burza mózgów”, która polegała na wypisaniu jak najwięcej skojarzeń związanych z komputerem, Internetem oraz zagrożeniami w sieci. Czas przewidziany na zabawę wynosił 5 minut.  Jedna z grup biorących udział w projekcie osiągnęła rekordowy wynik wypisując aż 60 skojarzeń. Zadanie to pokazało jak dużo wiedzę i cyfrowe umiejętności posiadają dzieci w szkołach podstawowych. Warsztaty urozmaicały zabawy ruchowe: budowanie sieci komputerowej za pomocą kłębka wełny oraz na odpowiednie hasło, związane z komputerem i Internetem, uczestnicy zajęć wykonywali odpowiedni ruch np. „zaloguj” to krok do przodu, „wyloguj” krok do tyłu, „wirus komputerowy” przysiad. Zabawy te miały zachęcić dzieci do aktywności fizycznej jako alternatywy do długich godzin spędzanych przed komputerem. Dla utrwalania zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, dzieci uczestniczyły w quizie, odpowiadając na zagadki dotyczące tematu zajęć. Na koniec  spotkania każdy uczestnik otrzymał internetową umowę z numerami telefonów  800 100 100 oraz 116 111 oraz słodki upominek.

W ramach zajęć ogłoszono również konkurs na komiks o zagrożeniach w sieci. Wpłynęło 5 ciekawych prac. Obchody Bezpiecznego Dnia Internetu promowane były poprzez wywieszenie plakatów o akcji na terenie całej Biblioteki. Dodatkowo zorganizowano w Czytelni Popularnonaukowej oraz Wypożyczalni dla Dorosłych wystawki publikacji dotyczących Internetu i cyberzagrożeń. Zaprezentowano m.in. takie książki: „Internet a dzieci. Uzależnienia i inne niebezpieczeństwa” P. Aftab, „Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży” J. Pyżalskiego czy „Dziecko w sieci” B. Danowskiego i A. Krupińskiej. Z kolei w Czytelni Internetowej wykonano okolicznościową gazetkę na temat bezpieczeństwa w sieci. Każdy użytkownik placówki mógł zaopatrzyć się w ulotkę przypominającą o zasadach bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu.

Partnerzy Biblioteki