MiPBP Kartuzy
Piąte dziecko” Doris Lessing
Dziś jest 22.05.2024

Piąte dziecko

 
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w środę, 25 maja w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach. Tym razem tematem dyskusji była książka pt.: „Piąte dziecko”, brytyjskiej pisarki, laureatki Nagrody Nobla z 2007 roku w dziedzinie literatury - Doris Lessing. Uznanie autorka zdobyła dzięki ponad czterdziestu książkom psychologicznym i obyczajowym oraz należącym do gatunku science-fiction.

„Piąte dziecko” to historia Harriet i Davida Lorattów, młodego małżeństwa, które ma wspaniałą wizję rodzinnego szczęścia. Kupują wspaniały, ogromny dom pod Londynem z myślą o dużej rodzinie. Kolejne dzieci wypełniają dom, a na święta i wakacje pojawia się coraz więcej krewnych. Wraz z pojawieniem się tytułowego piątego dziecka -odmieńca Bena szczęście rodziny zostaje zburzone, następuje rozpad więzów rodzinnych, odsuwanie się od siebie jej członków. Autorka pokazuje jak łatwo jest być szczęśliwym, kiedy wszystko układa się idealnie, ale jak kruche są relacje w obliczu nieszczęścia.

Czytelniczki stwierdziły że książka jest bardzo życiowa, na czasie, porusza kwestie trudnego macierzyństwa, pokazuje dramat matki, która dla swego dziecka gotowa jest poświęcić bardzo dużo. Styl powieści jest reportażowy. Autorka nie komentuje wewnętrznych przeżyć i zmagań bohaterów, a podaje tylko suche fakty.
Partnerzy Biblioteki