MiPBP Kartuzy
Spotkanie DKK
Dziś jest 19.04.2024

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP w Kartuzach odbyło się 24 lutego br. tradycyjnie w środę w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. Tym razem to uczestnicy zaproponowali książki, które ich zdaniem warte są uwagi. Książki różnorodne, powieści, poezje, reportaże, autorów współczesnych ale nie tylko.

Małgorzata KalicińskaCo Gocha? -  książka tak różna od innych powieści autorki. Zawiera zbiór różnych zapisków, notek o życiu codziennym, trochę wspomnień, ciekawych spostrzeżeń i przemyśleń. Szczególnie jeden fragment budził duże zainteresowanie, a mianowicie spostrzeżenia autorki dotyczące wyboru tytułów do różnych nagród literackich.

John Steinbeck  - Na wschód od Edenu -  książka amerykańskiego noblisty w dziedzinie literatury z 1962 r. Opowiada o losach rodziny, która na przełomie XIX
i XX wieku osiadła w dolinie Salinos. Książka zbudowana na kanwie biblijnej historii Kaima i Abla, napisana błyskotliwym dialogiem, ładnym językiem. Jest to saga rodzinna, posiadająca wiele różnych wątków.  

Jessie Burton Miniaturzystka - akcja toczy się w drugiej połowie XVII w.
Osiemnastoletnia Nelli Oortman przyjeżdża do Amsterdamu do domu swojego męża, zamożnego kupca. Nie czeka ją jednak kochający mąż i szczęśliwy dom. Musi zderzyć się ze smutną rzeczywistością, brakiem zainteresowania, ponurą szwagierką i tajemniczymi służącymi. Od męża dostaje kredens, który kryje miniaturowe pokoiki, replikę jej nowego domu. Postanawia skontaktować się z rzemieślnikiem-miniaturzystą i je urządzić. Książka niezwykle ciekawie oddaje Amsterdam XVII w., losy jego mieszkańców, problemy społeczne. Jest zaskakująca, pełna niedomówień, pokazuje prawdziwe oblicza ludzkie, emocje i zachowania.

Maria Pawlikowska
- Jasnorzewska, poezje - szczególne emocje wzbudziły wiersze poetki o tematyce liści. Jednocześnie  przybliżona została postać poetki, jej losy,wyjazd na emigrację.   

 
Stanisława Fleszerowa - Muskat - „Pozwólcie nam krzyczeć”, „Przerwa na życie”,„Wizyta”. Autorka  ponad 700 różnych utworów, jej dorobek twórczy jest bardzo bogaty i różnorodny.  W polecanych książkach zawarte są losy warszawskiej dziewczyny Magdaleny począwszy od wywiezienia na roboty przymusowe do Niemiec jak i dalsze jej życie, powroty, wspomnienia, odkrywanie przeszłości.                                             


Bożena Gniado –  mieszkanka Kartuz. Jej tomik „To miasto mnie natchnęło
wydany w czerwcu 2015 r. spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Jedna z uczestniczek spotkania przedstawiła swoją  recenzję tego tomiku. Wiersze zawierają wiele emocji, miłości, tęsknot,  przeżyć, tak samej autorki, jak i spraw ją otaczających.  

Jak widać różnorodność oferowanych przez uczestników spotkania pozycji była bardzo duża, dyskusja interesująca, wyrażane opinie ciekawe i zaskakujące.


Bożena Gniado
Dyskusyjny Klub Książki
w Kartuzach

Partnerzy Biblioteki