MiPBP Kartuzy
„Poczwarka” Doroty Terakowskiej
Dziś jest 25.07.2024

Miłość pełna wyrzeczeń

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ubiegłą środę, 16 marca w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 10 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „PoczwarkaDoroty Terakowskiej, polskiej pisarki i dziennikarki, zdobywczyni trzech nagród polskiej sekcji IBBY- Światowej Rady Książek dla Młodzieży.

„Poczwarka” to opowieść o Adamie i Ewie, zamożnym, wykształconym małżeństwie, które łączy miłość, zaufanie i nadzieja na szczęśliwą przyszłość. Ten doskonały wizerunek rodziny burzy przyjście na świat córki z zespołem Downa w najcięższej postaci. Ojciec całkowicie odrzuca córkę. Matka z trudem, ale akceptuje dziecko. Swoje życie całkowicie poświęca Marysi zwanej Myszką, która staje się powodem wielu wyrzeczeń, ale też źródłem wielu ciepłych i radosnych chwil. Wyciszenie i ukojenie daje Ewie Biblia, którą czyta codziennie sobie i córce. Po ośmiu latach wspólnej nauki-nauki życia, miłości i tolerancji Myszka odchodzi do lepszego świata.

Terakowska porusza ważny i trudny temat. Pokazuje jak nietolerancyjni i okrutni mogą być „normalni ludzie”. Przypomina także, że nie wszystko zależy od nas i nie wszystko da się zaplanować. „Poczwarka”, w wspaniały sposób pokazuje ludzką naturę, to jak uciekamy od problemów, które nas dotykają.

Problem, który opisała autorka, nie był obcy czytelniczkom, ponieważ spotkały się już z osobami dotkniętymi tą chorobą. Panie przyznały, że są to takie same osoby jak my, ale bardziej wrażliwe, potrzebujące więcej miłości. Odczuwające strach i niepokój na hałas, podniesione głosy i nieznany im teren.
Partnerzy Biblioteki