MiPBP Kartuzy
"Wściekły pies" Wojciecha Tochmana
Dziś jest 27.09.2023

Mroczne historie okiem Tochmana

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w środę 12 stycznia, w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach. Jego tematem był zbiór reportaży Wojciecha Tochmana pt.: ”Wściekły pies”. Autor to jeden z najlepszych polskich reporterów i dwukrotny finalista Nagrody Literackiej Nike oraz laureat Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Teksty autora tłumaczone są m.in. na angielski, francuski, niderlandzki, fiński, rosyjski i bośniacki. Jego relacje w przejmujący sposób opisują tragiczne ludzkie doświadczenia.


Autor pokazuje m.in.: przerażający los chłopca chorego na syndrom Tourettea, zmagania samotnej kobiety z księdzem molestującym dzieci, próby odnalezienia swego miejsca w świecie przez mężczyznę, który doznał całkowitej amnezji. Największe wrażenie na czytelniczkach wywarł reportaż o katastrofie autokaru maturzystów z Białegostoku jadących z pielgrzymką do Częstochowy oraz o owładniętym manią śmierci Tomaszu Beksińskim. Klubowiczki zadały sobie pytanie, w jakim celu zostały napisane te reportaże, jednocześnie stwierdzając, że książka ta źle wpływa na psychikę czytającego. Zdarzenia opisane są bardzo realistycznie i drastycznie. Każdy z reportaży przedstawia temat bardzo aktualny, trudny, ale i pobudzający do refleksji. Przygnębiające okazały się również opowiadania związane z molestowaniem dzieci przez księży i wyznanie katolickiego księdza-tytułowego „wściekłego psa”.

Czytelniczkom spodobał się za to piękny i zwięzły język oraz to, że książka skłania do myślenia i na długo pozostaje w pamięci. Jest wymarzoną lekturą dla osób żądnych bardzo mocnych wrażeń.

Partnerzy Biblioteki