MiPBP Kartuzy
„Dolina Radości” Stefana Chwina
Dziś jest 27.09.2023

Podróż po „Dolinie Radości

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ubiegłą środę, 27 października w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 9 osób. Tym razem tematem dyskusji była książka pt.: „Dolina RadościStefana Chwina.

Profesora Chwina mieliśmy okazję poznać na spotkaniu autorskim w 2008 roku, kiedy to odwiedził naszą Bibliotekę w Kartuzach. Chwin jest polskim powieściopisarzem, krytykiem literackim i historykiem literatury. „Dolina Radości” to niezwykła historia życia Eryka Stamelmanna, makijażysty gwiazd filmowych i polityków. Opowieść zaczyna się na początku XX wieku. Akcja zaś toczy się w starym Gdańsku, wiedzie poprzez Monachium, Berlin, Warszawę, Moskwę by znów powrócić do Gdańska. Opisując życie Eryka autor chce przekazać czytelnikowi burzliwe dzieje XX wieku. Czytelnik zaś dzięki temu zyskuje barwny obraz ludzi i miejsc minionej epoki. Przypadek Eryka sugeruje, że człowiek tak naprawdę nie może być sobą, co wynika z nieustannie zmieniających się okoliczności. Chwin powtarza znaną już gombrowiczowską prawdę – „nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę”.

Czytając „Dolinę Radości” uczestniczki klubu doszły do wniosku, że książkę czyta się ciekawie dzięki temu, że wcześniej miały okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z pisarzem w Kartuzach oraz ze względu ma znajomość opisywanych miejsc.

Partnerzy Biblioteki