MiPBP Kartuzy
„Kwas siarkowy” Amelie Nothomb
Dziś jest 22.06.2024

Siarkowa moralność

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ubiegłą środę, 15 września w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 11osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Kwas siarkowyAmelie Nothomb, która dostarczyła czytelnikom wielu bogatych przeżyć.

Nothomb to belgijska pisarka tworząca w języku francuskim, ale urodzona w Kobe w Japonii. Już samo jej życie jest niezwykle pasjonujące, a co dopiero jej dzieła. „Kwas siarkowy” to zwięzła i krótka mini-powieść, ukazująca, do czego może doprowadzić społeczna obojętność w połączeniu z mediami. Bohaterami powieści są uczestnicy telewizyjnego programu typu reality show „Witajcie za drutami”, którzy biorą w nim udział wbrew własnej woli. Trafiają do miejsca przypominającego obóz koncentracyjny gdzie są poniewierani, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym - wszędzie są kamery. Zamiast imion otrzymują numery ewidencyjne wytatuowane na skórze. Program odnosi ogromny sukces. O tym, kto przeżyje decydują widzowie, którzy dają przyzwolenie na widowisko niszczące ludzką godność. Generalnie książka opowiada o tym, co może się stać, kiedy w pewnym momencie nie przeciwstawimy się przemocy. Klubowicze porównali fabułę książki z eksperymentem Philipa Zimbardo. Dotyczy on sztucznego więzienia, które do dziś nas porusza i szokuje. Emocje wywołuje zarówno zastosowana procedura, jak i samo zachowanie uczestników przedsięwzięcia. Mili studenci w ciągu kilku dni przeobrazili się w okrutnych strażników i zniewolonych więźniów.

Klubowiczki zadały sobie pytanie jak szybko może nastąpić „rozkład moralnego kręgosłupa ludzkiego”?

Na szczęście autorka daje nam także cień nadziei, że dobro z czasem zwycięża. Ukazuje również, że są jednostki gotowe nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

Partnerzy Biblioteki