MiPBP Kartuzy
„Cień Poego” Matthewa Pearla
Dziś jest 27.09.2023

Dyskusje po wakacjach

Po wakacyjnej przerwie w ubiegłą środę, 18 sierpnia w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu wzięło udział 10 osób. Tematem dyskusji była książka Matthewa Pearla pt.: CieńPoego”.

Autor jest wschodzącą gwiazdą literatury amerykańskiej. Ukończył filologię angielską i amerykańską oraz prawo. Wykłada literaturę na Uniwersytecie Harvarda, a także w Emerson College. Akcja powieści „Cień Poego” rozgrywa się około 1850 roku w Baltimore. Młody prawnik Quentin Clark zafascynowany twórczością wybitnego pisarza Edgara Allana Poego, stara się rozwiązać zagadkę jego tajemniczej śmierci. Poświęca temu celowi karierę osobistą i zawodową. Rozpoczyna prywatne śledztwo i wyjeżdża do Paryża, gdzie zostaje wplątany w szereg tajemniczych i niebezpiecznych intryg.Uczestniczki spotkania stwierdziły, że książkę czyta się ciężko. Powolne tempo akcji od początku do końca nie wciąga czytelnika w treść książki. Akcja toczy się i cofa, fragmenty się powtarzają.

Klubowiczkom nie podobało się również ciągłe używanie szyku przestawnego. Nie przekonała ich do siebie książka napisana sztucznym, archaicznym językiem z XIX wieku. Być może winę ponosi tłumacz gdyż tak naprawdę, jeżeli skazujemy się na czytanie przekładów, to nigdy nie mamy pewności, czy tłumacz dobrze wykonał swoją pracę i zrozumiał intencję autora książki. Niestety, w tym przypadku czytelniczki stwierdziły, że nie zainteresował ich „Cień Poego”. To, co się podobało to dobrze scharakteryzowana postać ciotki Blum. To jednak nie wystarczy, by chcieć do tej lektury wrócić.

Partnerzy Biblioteki