MiPBP Kartuzy
„Cień Poego” Matthewa Pearla
Dziś jest 28.09.2021

Dyskusje po wakacjach

Po wakacyjnej przerwie w ubiegłą środę, 18 sierpnia w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu wzięło udział 10 osób. Tematem dyskusji była książka Matthewa Pearla pt.: CieńPoego”.

Autor jest wschodzącą gwiazdą literatury amerykańskiej. Ukończył filologię angielską i amerykańską oraz prawo. Wykłada literaturę na Uniwersytecie Harvarda, a także w Emerson College. Akcja powieści „Cień Poego” rozgrywa się około 1850 roku w Baltimore. Młody prawnik Quentin Clark zafascynowany twórczością wybitnego pisarza Edgara Allana Poego, stara się rozwiązać zagadkę jego tajemniczej śmierci. Poświęca temu celowi karierę osobistą i zawodową. Rozpoczyna prywatne śledztwo i wyjeżdża do Paryża, gdzie zostaje wplątany w szereg tajemniczych i niebezpiecznych intryg.Uczestniczki spotkania stwierdziły, że książkę czyta się ciężko. Powolne tempo akcji od początku do końca nie wciąga czytelnika w treść książki. Akcja toczy się i cofa, fragmenty się powtarzają.

Klubowiczkom nie podobało się również ciągłe używanie szyku przestawnego. Nie przekonała ich do siebie książka napisana sztucznym, archaicznym językiem z XIX wieku. Być może winę ponosi tłumacz gdyż tak naprawdę, jeżeli skazujemy się na czytanie przekładów, to nigdy nie mamy pewności, czy tłumacz dobrze wykonał swoją pracę i zrozumiał intencję autora książki. Niestety, w tym przypadku czytelniczki stwierdziły, że nie zainteresował ich „Cień Poego”. To, co się podobało to dobrze scharakteryzowana postać ciotki Blum. To jednak nie wystarczy, by chcieć do tej lektury wrócić.