MiPBP Kartuzy
„Urania" J.M.G. Le Clezio
Dziś jest 20.04.2024
Marzenie o idealnym świecie

30 czerwca odbyło się w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło 9 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „Urania” czołowego francuskiego pisarza, J.M.G. Le Clezio, który w roku 2008 został laureatem Literackiej Nagrody Nobla.


Na początku spotkania przedstawiono ciekawą biografię pisarza, z której dowiedzieliśmy się o zainteresowaniach autora kulturą indiańską, co znalazło odbicie w kilku jego książkach, między innymi w omawianej powieści. „Urania” przenosi czytelnika na spotkanie z Danielem Sillitoe, francuskim geografem i doktorem z Uniwersytetu Paryskiego. Będąc w Meksyku trafia on na społeczność, która przypomina mu o Uranii – krainie powstałej w jego wyobraźni, kiedy był dzieckiem. Oczyma głównego bohatera poznajemy nie tylko wyidealizowaną Uranię, ale także prawdziwy Meksyk, do którego dociera cywilizacja i niszczy to, co piękne. Obok tego nieciekawego świata powstaje Campos: osada, która przygarnia uciekinierów z rzeczywistego świata, w której nie obowiązują żadne zasady czy prawa, takie jak np. małżeństwo czy edukacja szkolna. Brak zasad, a przede wszystkim brak religii sprawia, że miejsce to nie ma szans na przetrwanie, jest tylko tymczasowe. Z założenia miał być to świat idealny – świat harmonii z naturą, jednak okazuje się, że nie brakowało w nim również okrucieństw.

Niektórzy uważają, że niełatwo jest oceniać noblistę, a nagroda zobowiązuje zarówno autora, jak i czytelnika do pochwał oraz podziwu. Klubowicze są jednak dalecy od tego. Tylko jedna z pań była zachwycona książką przedstawiającą marzenia o idealnym świecie. Po to jednak są te spotkania, aby czytelnicy wymieniali się wrażeniami z podróży po świecie książki, a wrażenia te mogą być diametralnie różne.
Partnerzy Biblioteki