MiPBP Kartuzy
Saturn
Dziś jest 27.09.2023

Saturn

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiP BP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach, odbyło się w środę, 22 października w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział 7 osób. Tym razem tematem dyskusji była książka pt. „Saturn”, jednego z najciekawszych polskich pisarzy młodego pokolenia Jacka Dehnela, którego mieliśmy zaszczyt gościć dwukrotnie w kartuskim klubie. W 2012 roku „Saturn” był nominowany do Nagrody Nike.

„Saturn” to skomplikowana opowieść o wybitnym hiszpańskim malarzu Francisco de Goi i jego wpływie na członków najbliższej rodziny. Autor opisuje trudne relacje między synem, ojcem i wnukiem. Francisco (ojciec) to wybitny malarz u szczytu sławy, wymagający, krytykujący i wywierający nacisk na najbliższych. Javier Goya(syn), przytłoczony życiem, milczący melancholik oraz Mariano(wnuk), który jest wierną kopią dziadka, ale bez talentu. Konflikt w rodzinie, brak zrozumienia i miłości dzieli bohaterów wywołując samotność, rozgoryczenie, nienawiść do świata i ludzi.

Według uczestników spotkania, książkę czyta się dobrze. Doskonałe opisy rzeczy, sytuacji, giętki i sprawny język sprawiają, że książka bez reszty wciąga czytelnika i skłania go do refleksji.

W powieści odnajdziemy mroczne obrazy Goi, ciemne i ponure. Autor swoją powieścią skłania czytelnika do zwrócenia większej uwagi na malarstwo Francisca Goi.

Partnerzy Biblioteki