MiPBP Kartuzy
„Historia brudu” Katherine Ashenburg
Dziś jest 20.04.2024

Literackie pranie brudów

 
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 19 maja w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 9 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „Historia bruduKatherine Ashenburg.

Ashenburg to kanadyjska dziennikarka i pisarka, z wykształcenia doktor nauk humanistycznych. Jej książka opowiada o historii higieny od czasów najdawniejszych, czyli rozpoczyna się od czasów starożytnych, a kończy na czasach współczesnych XXI wieku. Autorka opisuje korzyści płynące z mycia się. Wspólna kąpiel w dawnych czasach zaspokajała także potrzeby towarzyskie. Łaźnie rzymskie i greckie były nieodzownym elementem nie tylko starożytnego, miejskiego krajobrazu, ale istotną składową życia mieszkańców. Kiedyś myto się raz na kilka lat. Kąpieli unikano zwykle z pobudek religijnych. Z chwilą narodzenia się chrześcijaństwa spojrzenie na sprawy higieny znacznie się zmieniło. Niektórzy unikali kąpieli, tłumacząc, że im brudniejsze jest ciało, tym czystsza dusza.

Uczestniczki spotkania DKK stwierdziły, że książka napisana jest w bardzo ciekawy sposób i „wciąga” czytelnika w „historię brudu”. Pozycja zawiera ciekawy wstęp i wyczerpującą bibliografię, zawiera również dużo faktów. Miłośniczki czytania stwierdziły, że jest to literatura faktu, jakby mała encyklopedia brudu. Książka pobudziła uczestników do filozoficznych dyskusji także na temat granic mycia. Próbowano także odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie jest przesłanie „częste mycie skraca życie”. W podsumowaniu spotkania członkinie klubu stwierdziły, że omawiana książka jest godna polecenia, zarówno pasjonatom historii, tym, którzy panicznie boją się bakterii jak i tym, którzy są zatwardziałymi brudasami.
Partnerzy Biblioteki