MiPBP Kartuzy
Wysepka
Dziś jest 22.06.2024

Wysepka

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbyło się 24 września br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział 8 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Wysepka”, brytyjskiej pisarki Andrea Levy, laureatki nagrody Orange Prize, Whitbread Book Award i Commonwealth Writers Prize. W 2009 roku książka doczekała się również adaptacji telewizyjnej. Autorka jest córką emigrantów przybyłych z Jamajki w 1948 roku. Jej dalsi przodkowie byli Afrykańczykami, Żydami i Szkotami.

„Wysepka” to opowieść o losach czwórki bohaterów. Zimą 1948 roku dwoje imigrantów z Jamajki Gilbert Joseph i Hortense Roberts przybywają do Anglii w poszukiwaniu lepszego i szczęśliwszego życia. Zatrzymują się w domu białego małżeństwa –Quinny i Bernarda Blight. Młodzi ludzie muszą zmierzyć się z trudną, powojenną rzeczywistością oraz uprzedzeniami rasowymi. Przybysze z Jamajki przekonują się, jak czarnoskórzy obywatele imperium brytyjskiego są traktowani w Anglii- wywołują zdziwienie, wstręt i strach.

Według uczestniczek spotkania „Wysepka” to książka dobrze napisana, pełna ironicznego humoru, ciekawych postaci, naładowana emocjami. W barwny sposób pokazuje początki kształtowania się wielokulturowego społeczeństwa w Wielkiej Brytanii. Pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Porusza ciągle ważne i aktualne sprawy.

Partnerzy Biblioteki