MiPBP Kartuzy
Twórczość Jonathana Carrolla
Dziś jest 22.06.2024

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w środę, 21 kwietnia w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP Kartuzach. Tym razem tematem dyskusji była twórczość amerykańskiego pisarza Jonathana Carrolla. Autor jest znanym twórcą fantastyki. Mieszka obecnie w Wiedniu. Jest bardzo popularnym pisarzem w Polsce i bardzo chętnie spotyka się z czytelnikami. Do tej pory napisał trzynaście powieści.

Na początku spotkania jeden z uczestników przedstawił bardzo ciekawy życiorys pisarza, z którego dowiedzieliśmy się, że Carroll wychowywał się w środowisku artystycznym a swoją pierwszą książkę przeczytał mając piętnaście lat. Ciekawy jest fakt, że Carroll zaistniał jako pisarz dzięki rekomendacji Stanisława Lema. Carroll był wtedy nauczycielem języka angielskiego syna polskiego pisarza, Tomasza.

Klubowicze spróbowali wspólnie podsumować twórczość pisarza, co okazało się niełatwym zadaniem. Dyskutowano między innymi nad takimi powieściami jak: „Dziecko na niebie”, „Kraina chichów”, czy „Oko dnia”. Stwierdzono, że książki Carrolla mają w sobie dużo magii a mało realizmu oraz zawiłą symbolikę. Nie wszystkim czytelnikom to odpowiada. Klubowicze stwierdzili, że nie sposób zrozumieć przesłania pisarza bez znajomości kabały i tradycji żydowskiej. Elementem charakterystycznym w jego twórczości jest także to, że stworzone przez niego postacie powtarzają się w różnych powieściach. Zdaniem jednego z uczestników spotkania charakter kryminalny, który wprowadza pisarz do niektórych swoich powieści nie sprawdza się. Książkę polecamy szczególnie miłośnikom świata magii i tajemniczości. Dzięki książkom Carrolla możemy wrócić do czasów beztroski, marzeń i wyobraźni.

Partnerzy Biblioteki