MiPBP Kartuzy
„Świat nura” Aleksandra Kościowa
Dziś jest 25.07.2024

Podróż w głąb wyobraźni

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ubiegłą środę, 17 marca w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 8 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „Świat nura”, młodego polskiego prozaika i kompozytora Aleksandra Kościowa. Autor, na co dzień wykłada na warszawskiej Akademii Muzycznej. Wydana w listopadzie powieść została finalistką „Paszportów Polityki” 2006 w dziedzinie literatury.

„Świat nura” to powieść, w której przeplatają się świat realny ze światem marzeń sennych, dlatego nie jesteśmy do końca pewni, która z opisywanych rzeczywistości jest tą prawdziwą. W książce staniemy wobec pytania czy mogą istnieć równolegle światy.

Głównym bohaterem powieści jest trzydziestokilkuletni antykwariusz Arrlo, który trafia do miasta wymyślonego przez Kościowa, gdzie zostaje zamieszany w historię poszukiwań, zdobycia i uwalniania się od tajemniczej książki, która potrafi zmienić życie człowieka. Książka nosi na pozór nieszkodliwy i fachowy tytuł „Pielęgnacja i tożsamość drzew”. Po jej przeczytaniu jedna z postaci przenosi się w baśniowy – nierzeczywisty świat.

Klubowiczki uznały, że jest to bardzo trudny typ literatury, który nie od razu wciąga czytelnika, ale w miarę czytania skłania do przemyśleń i nabiera tempa. Nie łatwo również zapamiętać nietypowe imiona postaci.

Partnerzy Biblioteki