MiPBP Kartuzy
Amatorki
Dziś jest 22.05.2024

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP  im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbyło się 16 kwietnia w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział  9 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Amatorki”, austriackiej pisarki i feministki Elfriede Jelinek , laureatki Literackiej Nagrody Nobla w roku 2004. Nagrodę Nobla przyznano autorce za „demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach”. Akademia wyeksponowała też „nadzwyczajną lingwistyczną pasję” w twórczości Jelinek.

„Amatorki” to opowieść o losach dwóch kobiet, które mają podobne marzenia i pragnienia. Poszukują miłości i szczęścia przy boku ukochanego mężczyzny. Paula i Briggite pochodzą z małej wioski, gdzie wszystkie kobiety pracują w fabryce staników lub w sklepie. Jedyną szansą na lepsze życie dla młodej dziewczyny jest szybkie wyjście za mąż za bogatego męża z dobrymi perspektywami na przyszłość.

Jelinek w powieści przedstawia szarą rzeczywistość, która nie daje szansy na prawdziwą miłość, jest bezlitosna i nie oszczędza nikogo. Jedynym atutem dziewczyn jest ich młodość, uroda i młode ciało.

Klubowicze uznali, że ze względu na specyficzny język powieści, wielokrotne powtarzanie zdań ,książkę czyta się ciężko i wymaga dużego skupienia, dlatego należy czytać ją w ciągłości. Powieść poruszająca i zarazem przygnębiająca.

Partnerzy Biblioteki