MiPBP Kartuzy
Morfina
Dziś jest 27.09.2023

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP w Kartuzach, odbyło się 21 maja br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział 10 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „Morfina” , współczesnego polskiego pisarza i publicysty Szczepana Twardocha. „Morfina” to jego szósta powieść, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego i została nominowana do Paszportu Polityki 2012 .
Akcja powieści rozgrywa się jesienią 1939 roku w okupowanej przez Niemców Warszawie. Głównym bohaterem jest trzydziestoletni Konstanty Willemann von Strachwitz, warszawiak, syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki. Konstanty to cynik i łajdak, niewierny mąż i zły ojciec, któremu trudno odnaleźć sens życia w zaistniałej rzeczywistości. Głównym celem jego egzystencji jest zdobycie kolejnej buteleczki morfiny .
„Morfina” to opowieść o wojnie, cierpieniu, poszukiwaniu własnej tożsamości, o trudnych wyborach. Klubowicze uznali że książkę warto przeczytać. „Morfina” wciąga i zaskakuje , czasami wręcz szokuje. Konstanty nie jest typowym bohaterem walczącym o swoją ojczyznę, gotowym oddać za nią życie, jednak czytelnicy nie odebrali go negatywnie.

Partnerzy Biblioteki