MiPBP Kartuzy
„Senność” Wojciecha Kuczoka
Dziś jest 25.07.2024
Przełamać senność
 
W ubiegłą środę, 24 lutego odbyło się w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło 12 osób.

Tematem dyskusji była książka pt. „SennośćWojciecha Kuczoka. Autor jest znanym polskim poetą, prozaikiem i krytykiem filmowym. W 2003 roku został uhonorowany Paszportem Polityki za książkę „Gnój”.

„Senność” to powieść składająca się z historii trzech osób. Adama-młodego lekarza, Roberta-obiecującego pisarza oraz Róży – gwiazdy teatralnej. Głównych bohaterów łączy tytułowa senność, czyli trwanie w nieudanych, toksycznych związkach, braku kontroli nad własnym życiem, samotność i osaczenie. Treść książki powstała na podstawie scenariusza, według którego nakręcono film pod tym samym tytułem, który wyreżyserowała Magdalena Piekorz.

Autor zastosował w powieści długie, narastające zdania, nie wprowadził zbyt dużo dialogów, użył zróżnicowanego języka - pięknej polszczyzny przeplatanej elementami gwary śląskiej oraz wulgaryzmów, które są adekwatne do osób posługujących się nimi. Klubowicze stwierdzili, że styl pisania Kuczoka przypomina styl Gombrowicza.

„Senność” to książka o życiu, o różnych stanach psychicznych. W powieści odnajdziemy również wątki autobiograficzne. Autor, podobnie jak Robert, nosił się z zamiarem napisania książki o niemożności pisania. Postać Roberta jest odwzorowaniem osoby samego pisarza.
Według klubowiczów Kuczok jest dobrym obserwatorem i kronikarzem dnia współczesnego. Sytuacje życiowe, które przedstawił w książce mogą być ponadczasowe.
Partnerzy Biblioteki