Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko
Dziś jest 10.07.2020

12 września 2011 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach gościła Kazimierza Szymeczko - autora „Komendanta Roka” - książki szczególnie popularnej w pomorskich bibliotekach za sprawą projektu zorganizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku „Rok cały z tradycjami”. Wraz z pisarzem przybyła pomysłodawczyni projektu - Agnieszka Zakrzewska pracownik WiMBP w Gdańsku.

Uczestnicy spotkania w sposób bardzo żywiołowy i zabawowy potraktowali twórczość pisarza. W nastroju zbliżającej się jesieni teatrzyk kukiełkowy przypomniał piosenkę o komendancie Roku, jako jednej z prac powstałych w ramach projektu . Nie zabrakło też kaszubskich akcentów. Zosia Brylowska z Borzestowskiej Huty wystąpiła z kukiełką i zaśpiewała dla pisarza o śląskich korzeniach, dziecięcą pioseneczkę "..a jó spiewia płe kaszebsku". Na pamiątkę spotkania gość otrzymał kubek z nadrukiem abecadła kaszubskiego z żywym załącznikiem -kaszubskie nuty zaśpiewali wszyscy uczestniczący w spotkaniu.


Celem organizowania spotkań autorskich dla dzieci jest nie tylko poznanie pisarza i popularyzowanie jego twórczości, ale także umożliwienie czytelnikom podzielenie się z rówieśnikami własnymi pomysłami i talentami.
Kazimierz Szymeczko urodził się i mieszka w Rudzie Śląskiej. Z wykształcenia jest polonistą z zawodu nauczycielem i bibliotekarzem. Organizuje sesje gier fabularnych, współpracuje z pismami dla dzieci. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Książki dla dzieci pisze od 1996 roku. Oprócz wspomnianej wyżej książki, napisał znaną naszym czytelnikom „Pomolowaną historię”, „Zemstę budzika” a także szereg książek dla czytelników nastoletnich m.in.: „Czworo i kości”, „Milion w pięć dni”, „Święty w kapeluszu”, „Fałszerze w sieci”.