Spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci - Tomaszem Trojanowskim
Dziś jest 10.07.2020

Spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci - Tomaszem Trojanowskim

W dniu 23 maja br. w Czytelni kartuskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie dzieci z pisarzem Tomaszem Trojanowskim.

Przygotowując się do tego wydarzenia. Biblioteka ogłosiła wśród uczestników konkurs fotograficzny Mój przyjaciel kot połączony z napisaniem opowiadania o przyjaźni uchwyconej okiem aparatu. Temat konkursu nawiązywał do kota, będącego przedmiotem zainteresowania autora i pupilkiem wielu dzieci. Z rąk pisarza dzieci otrzymały nagrody w postaci maskotek kotów, książek z dedykacją pisarza oraz smakowitej karmy dla przyjaciela.

Dzięki współpracy z właścicielem sklepu "Świat Dziecka" w Kartuzach, można było nagrodzić większość prac, a było ich niemało bo około 30.

W spotkaniu z autorem uczestniczyli czytelnicy Biblioteki w Kartuzach, Kiełpinie, Staniszewie i uczniowie Szkoły Podstawowej z Pomieczyńskiej Huty wraz z nauczycielami. Prace konkursowe stanowią obecnie ciekawą wystawę w kartuskiej Wypożyczalni dla Dzieci, a z czasem, w formie albumu zdjęć i opowiadań, staną się trwałą i ciekawą pamiątką ze spotkania.

A jest co wspominać. Pisarz nie tylko barwnie przedstawił swój literacki dorobek dla dzieci, ale też udzielił wielu wskazówek jak pisać i czytać książki z zamierzonym skutkiem. Zadając dzieciom proste pytania, zmusił ich do twórczego myślenia, w efekcie wywołując ciekawą dyskusję. Pisarz z wykształcenia pedagog, doskonale bawił się słowem wzbudzając podziw dzieci niesamowitą wyobraźnią. Swoją pisarską pasję zobrazował jako cząstkę życia, bo jak stwierdził, każdy tworzy książkę, której treścią jest nasze życie. Na zakończenie spotkania, tradycyjnie, można było kupić książkę pisarza i zdobyć jego dedykację.

Tomasz Trojanowski napisał dla dzieci oprócz cyklu "Kocich historii", między innymi "Misja Lolka Skarpetczaka", "Kosmiczne komplikacje", "Dziobaś i inni", "Uciekinierzy". Niestety, jak oznajmił gość spotkania, nie należy spodziewać się nowych pozycji. Pisarz uważa, że napisał wszystko co miał dzieciom do przekazania, teraz pochłonięty jest twórczością dla dorosłego odbiorcy.