MiPBP Kartuzy
Aktualności
Dziś jest 10.12.2024

"Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” - 7. warsztaty

Dnia 24 października 2024 r. odbyły się siódme warsztaty w ramach projektu: „Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” z zakresu „Edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży” w ramach Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025”. Organizatorem konkursu jest Województwo Pomorskie.

Projekt skierowany jest do grupy dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat z sołectwa Kiełpino, ma na celu dostarczenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, odżywiania, dietetyki, uprawiania sportu; ma także rozwinąć umiejętności manualne oraz artystyczne uczestników, ponadto umożliwić integrację lokalnego środowiska i pozwolić dzieciom i młodzieży spędzić kreatywnie czas w bibliotece w filii w Kiełpinie. Potrzeba realizacji projektu wynikała z obserwacji stylu życia dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie coraz częściej spędzają czas wolny w świecie wirtualnym, spożywając przy tym nadmierną ilość żywności przetworzonej. Po lekcjach pozbawieni są często kontaktu bezpośredniego z rówieśnikami. Natychmiastowym efektem zajęć jest organizacja warsztatów i powstanie prac plastycznych oraz wernisaż tychże prac. Efektem długoterminowym jest nabycie i utrwalenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, prowadzenia zdrowego stylu życia oraz poszerzenia wiedzy na temat kultury kaszubskiej.

W pierwszej części warsztatów odbyło się spotkanie z panem Kazimierzem Żołnowskim, mistrzem kucharskim, który omówił różne rodzaje ziemniaków uprawianych w Polsce oraz na świecie, a także kaszy i ryżu. Uczestnicy poznali wartości odżywcze tych produktów oraz dowiedzieli się, jak przygotować zdrowe potrawy. Nie zabrakło degustacji, podczas której pan kucharz przygotował ryż z jogurtem truskawkowym, gulasz warzywny z kaszą pęczak oraz regionalną zupę ziemniaczaną. Wspomniał również, że najzdrowsze frytki są pieczone w piekarniku oraz że można przygotować frytki z warzyw. Uczestnicy uczyli się, jak w ciekawy sposób podać ziemniaki, na przykład w postaci kuleczek ziemniaczanych, a resztki po wydrążeniu kulek można wykorzystać do przygotowania puree.

Druga część warsztatów prowadzona przez Justynę Pająk-Gąska - lokalną artystkę ludową, miała charakter artystyczny. Dzieci i młodzież uwieczniły kaszubski ziemniak, malując go na bawełnianej torbie w otoczeniu haftu wg szkoły wejherowskiej. Haft ten charakteryzuje się intensywnymi kolorami: czerwonym, żółtym, trzema odcieniami niebieskiego, zgniłozielonym oraz smolistym czarnym. Podsumowując cykl naszych siedmiu spotkań uczestnicy warsztatów poznali różne szkoły haftu kaszubskiego: pucką, żukowską, słupską, borowiacką, wdzydzką, chojnicką i wejherowską.

Zaznajomiliśmy się z siedmioma kolorami funkcjonującymi w hafcie: chabrowym, niebieskim, granatowym, żółtym, zielonym, czerwonym i czarnym, które symbolizują kaszubskie jeziora, niebo, morze, zboże, lasy, krew przelaną przez Kaszubów oraz ziemię kaszubską.

Ostatnie spotkanie zakończyło się wernisażem prac powstałych podczas wszystkich siedmiu spotkań oraz wręczeniem nagród uczestnikom projektu, które zostały ufundowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach.

Partnerzy Biblioteki