"Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” - 6. warsztaty
Dnia 17 października 2024 r. odbyły się szóste warsztaty w ramach projektu: „Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” z zakresu „Edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży” w ramach Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025”. Organizatorem konkursu jest Województwo Pomorskie.
Projekt skierowany jest do grupy dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat z sołectwa Kiełpino, ma na celu dostarczenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, odżywiania, dietetyki, uprawiania sportu; ma także rozwinąć umiejętności manualne oraz artystyczne uczestników, ponadto umożliwić integrację lokalnego środowiska i pozwolić dzieciom i młodzieży spędzić kreatywnie czas w bibliotece w filii w Kiełpinie. Potrzeba realizacji projektu wynikała z obserwacji stylu życia dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie coraz częściej spędzają czas wolny w świecie wirtualnym, spożywając przy tym nadmierną ilość żywności przetworzonej. Po lekcjach pozbawieni są często kontaktu bezpośredniego z rówieśnikami. Natychmiastowym efektem zajęć jest organizacja warsztatów i powstanie prac plastycznych oraz wernisaż tychże prac. Efektem długoterminowym jest nabycie i utrwalenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, prowadzenia zdrowego stylu życia oraz poszerzenia wiedzy na temat kultury kaszubskiej.
W pierwszej części warsztatów odbyło się spotkanie z panią Anną Klein, plantatorką truskawek. Zaproszony gość omówił różne rodzaje truskawek, wskazując, czym się od siebie różnią oraz jakie mają właściwości odżywcze. Uczestnicy warsztatów poznali również historię truskawki. Wielkim zaskoczeniem okazała się informacja, że truskawki nie są dziełem natury, lecz efektem pracy francuskiego botanika Antoine'a Nicolasa Duchesne'a, który w 1712 roku skrzyżował dwie odmiany poziomek – chilijską i wirginijską, w wyniku czego powstała truskawka. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również o historii truskawki na Kaszubach. Poznali, jak rozpoznać kaszubską truskawkę oraz zapoznali się ze Szlakiem Truskawki Kaszubskiej. Podczas warsztatów nie zabrakło degustacji przetworów z truskawek. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał kilka sadzonek truskawek, które może posadzić we własnym ogródku.Temat został także uzupełniony wykładem pt. „Czym różnią się poszczególne odmiany truskawek, jakie mają zalety odżywcze oraz dlaczego truskawki są tak popularne w Polsce – jaka jest ich historia i jak się je uprawia?”.
Druga część warsztatów to część artystyczna, którą poprowadziła Justyna Pająk-Gąska. Podczas warsztatów kreatywnych dzieci i młodzież zajmowali się uwiecznieniem kaszubskiej truskawki malując ją na szkle, w otoczeniu wzornictwa kwiatowego, tak bardzo charakterystycznego dla tej dziedziny sztuki ludowej. W prezentacji omówiono szkołę haftu chojnickiego z uwzględnieniem koloru czerwonego, który w tym hafcie tylko i wyłącznie pojawia się w motywie wisienki. Skupiono się przy okazji zajęć plastycznych na omówieniu jakże istotnego dla regionu Kaszub malarstwa na szkle, które oprócz szkół haftu jest szkołą ludowego wyrazu, która bardzo mocno jest związana z ziemią kaszubską. Dzieci i młodzież mogli w prezentacji zobaczyć jedne z nielicznych zachowanych obrazów datowanych na drugą połowę XIX wieku, omówiono kołtryny papierowe, charakterystyczne kwiaty (tulipany, granaty i róże) i motywy gałązek, które w tym rodzaju sztuki kaszubskiej są zupełnie odmienne od tego co prezentują szkoły haftu, a wszystko to po to, by dobrze wymalować obrazek, zgodnie ze sztuką ludową. Choć należy zauważyć, że typowe malarstwo na szkle kaszubskie jest oparte tylko i wyłącznie wokół tematu sacrum, bo to pod sklepieniem izby głównej Kaszubi wieszali swoje obrazy na szkle, na których były postacie świętych, w otoczeniu kompozycji kwiatowych.
Na kolejne warsztaty zapraszamy już w najbliższy czwartek – 24 października br.- o godz. 17:00 do Filii bibliotecznej w Kiełpinie.