MiPBP Kartuzy
Aktualności
Dziś jest 11.11.2024

"Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” - 5. warsztaty

Dnia 10 października 2024 r. odbyły się piąte warsztaty w ramach projektu: „Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” z zakresu „Edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży” w ramach Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025”. Organizatorem konkursu jest Województwo Pomorskie.

Projekt skierowany jest do grupy dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat z sołectwa Kiełpino, ma na celu dostarczenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, odżywiania, dietetyki, uprawiania sportu; ma także rozwinąć umiejętności manualne oraz artystyczne uczestników, ponadto umożliwić integrację lokalnego środowiska i pozwolić dzieciom i młodzieży spędzić kreatywnie czas w bibliotece w filii w Kiełpinie. Potrzeba realizacji projektu wynikała z obserwacji stylu życia dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie coraz częściej spędzają czas wolny w świecie wirtualnym, spożywając przy tym nadmierną ilość żywności przetworzonej. Po lekcjach pozbawieni są często kontaktu bezpośredniego z rówieśnikami. Natychmiastowym efektem zajęć jest organizacja warsztatów i powstanie prac plastycznych oraz wernisaż tychże prac. Efektem długoterminowym jest nabycie i utrwalenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, prowadzenia zdrowego stylu życia oraz poszerzenia wiedzy na temat kultury kaszubskiej.

W pierwszej części warsztatów odbyło się spotkanie z panem Andrzejem Pyszką, leśnikiem. Zaproszony gość omówił, czym są dary lasu, jak można je wykorzystać i przetwarzać. Omówiono jadalne i trujące grzyby, sposoby przygotowania się do grzybobrania oraz fakty i mity związane z grzybami. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać takie dary lasu jak: pokrzywa, mięta, jeżyna, malina, żurawina, jagody, morwa biała, miód leśny, dzika róża, kwiaty lipy i bzu czarnego, czosnek niedźwiedzi, a także topinambur, zwany "ziemniakiem, który można znaleźć w lesie". Dużym zaskoczeniem dla uczestników była informacja, że szyszki sosny są jadalne, pod warunkiem że są miękkie i zielone. Uczestnicy mieli okazję spróbować przetworu z szyszek w postaci syropu z szyszek sosnowych. Temat został również uzupełniony wykładem pt. „Co możemy jeść, kiedy zabraknie nam jedzenia i jak nadal być zdrowym? Jakie są wartości odżywcze darów lasu, ze szczególnym uwzględnieniem jagód, jeżyn oraz grzybów. Czy warto jeść grzyby?”

Druga część warsztatów to część artystyczna, którą poprowadziła Justyna Pająk-Gąska. Warsztaty kreatywne były poświęcone szkole haftu wdzydzkiego i funkcjonującemu w nim kolorowi zielonemu. Dzieci i młodzież zostali wprowadzeni w tematykę haftu, który powstał w oparciu o wzornictwo ośrodka żukowskiego, został jednakże wzbogacony o bogatszą kolorystykę i różnorodność motywów. Haft ten został  wykreowany we Wdzydzach przez Teodorę i Izydora Gulgowskich. Inspiracją były ornamenty na meblach ludowych, haftowane ornaty, sztuka sakralna i ceramika. Szkola ta jest uznawana za jedną z najbardziej barwnych szkół haftu. Ma 17 kolorów: trzy kolory niebieskie, dwa czerwone, trzy odcienie różów, słoneczny żółty, dwa odcienie pomarańczowego, dwa odcienie beżu, dwa brązy, kolor czarny i zielony. O haftach  wdzydzkich już w roku 1907 rozpisywała się zagraniczna prasa i wygrywały one liczne konkursy.

Dzieci i młodzież podczas zajęć kreatywnych,  by utrwalić spotkanie z leśnikiem, tworzyły stroik przestrzenny z grzybem leśnym, okraszonym mchem, nawiązującym do runa leśnego.

A kropką nad „i” był motyw haftu wdzydzkiego, w pełnej krasie ujęty, wyklejony na każdym dziele.

Na kolejne warsztaty zapraszamy już w najbliższy czwartek – 17 października br.- o godz. 17:00 do Filii bibliotecznej w Kiełpinie.

Partnerzy Biblioteki